Tart-Tatain

Cukier kokosowy

O popularności wszelkiego rodzaju produktów, których źródłem jest kokos (mleko kokosowe, olej, mąka) niezaprzeczalnie stanowi ich wyjątkowy, charakterystyczny i niedający się pomylić z żadnym innym aromat. Delikatna kokosowa nuta oraz lekko orzechowo-karmelowy posmak rozpozna chyba każdy, kto lubuje się w tym egzotycznym owocu. Do wykorzystania go w Naszej kuchni, także skusiły Nas jego walory. Częstą formą substancji, wytwarzanej z palmy kokosowej, po którą sięgamy, jest cukier kokosowy (zwany inaczej cukrem palmowym lub orientalnie brzmiąca nazwa gula java).

Produkowany i ceniony zwłaszcza w krajach azjatyckich – jej południowo-wschodniej części, na Filipinach oraz Indonezji ¬ o smaku zbliżonym do słodyczy cukru brązowego. W sklepach otrzymamy go w postaci brązowych kostek, granulek, bądź w płynnej formie. W naturze występuje w okazałych kwiatach palmy kokosowej, wyrastających z orzecha kokosowego. Kiedy łodygi kwiatostanu zostają przycięte, wycieka z nich biały, lepki i niezwykle pachnący sok. Niewiarygodne jest, że z jednego drzewa można uzyskać prawie 300 litrów płynu! A cały proces jego „wyciskania” trwa ponad miesiąc. Następnie z otrzymanego soku zostaje odparowana woda, co pozwala, aby zostało z niego to, co najbardziej wartościowe – jasnobrązowy, gęsty syrop.

Smak cukru kokosowego na pewno uwiedzie amatorów deserów karmelowych, czekoladowych, orzechowych oraz smakoszy kawy. Ale co równie inspirujące, pasuje do potraw o słodko-kwaśnym lub wręcz przeciwnie – pikantnym charakterze. Dlatego tak często jest wykorzystywany w daniach kuchni azjatyckiej.

Poza jego charakterystycznym aromatem, cechują go liczne dobroczynne właściwości. Dzięki zawartości witaminy C oraz witamin z grupy B (B1, B2, B3 oraz B6) wzmacnia Naszą odporność, poprawia wygląd skóry i pozytywnie wpływa na przyswajanie magnezu. Również w samym cukrze kokosowym znajdziemy spore ilości tego pierwiastka. Poza tym dostarcza on potasu, cynku oraz żelaza, które jak wiadomo korzystnie oddziałują na cały układ krwionośny człowieka. Dbając o zdrowie Naszych klientów, dokładamy wszelkich starań, aby oferowane przez Nas potrawy zawierały ten cenny składnik. Każdy może sam skosztować i zadecydować, na ile trafia on w jego osobiste gusta, a przy okazji może być pewien, że nie zrobi tego z krzywdą dla własnego zdrowia. Pąki kwiatowe kokosa są bowiem bogate w przeciwutleniacze, aminokwasy, kwas octowy oraz liczne enzymy, wspomagające utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy we krwi. Zaś niski indeks glikemiczny sprzyja diecie diabetyków.

To, co może zniechęcać do zaopatrzenia się w cukier palmowy, to jego dosyć wysoka cena. Natomiast jego wydajność – wystarczy naprawdę niewiele, aby otrzymać oczekiwany słodki smak – na pewno Nam to wynagrodzi.

Sięgając po tego rodzaju cukier możemy być pewni, że nie znajdziemy w nim sztucznych dodatków, konserwantów, wzmacniaczy smaku, zapachu, a jedynie wysoką zawartość składników mineralnych. Cukier kokosowy nie tylko potrafi zdziałać cuda na Naszym talerzu, ale również w Naszym ciele.