Tart-Tatain

Erytrytol

Pyłki kwiatowe roślin, kwitnących na łące, miąższ oraz skórka gruszek, winogron czy melonów, kukurydza uprawiana na polu, grzyby, rosnące w zielonych, gęstych lasach, owoce morza, wijące się porosty i algi morskie. To podstawowe źródła erytrytolu, występującego w naturze. To jeszcze jedna z substancji, posiadająca charakterystyczny i tak lubiany przez niemal wszystkich, słodki smak.

Erytrytol, który możemy zakupić w sklepie czerpie się jednak nie z łona natury. Ten pierwszy to przede wszystkim źródło glukozy, drugi zaś źródło gliceryny. Substancję tą pobiera się z występujących w glebie drożdży. Znajdziemy je także w niektórych produktach spożywczych, m. in. w margarynie oraz olejach roślinnych. Pozyskiwanie erytrytolu z gliceryny stało się więc bardziej opłacalne.

Mimo, że słodycz tej substancji jest nieco mniejsza w porównaniu do smaku cukru białego jest równie chętnie wykorzystywana. Bowiem posiada on wiele innych zalet. Niektórzy po jego spożyciu wyczuwają w ustach przyjemny chłód, nie wychwytując przy tym innych niemile widzianych posmaków – tak jak to bywa w przypadku pozostałych substancji słodzących. Dlatego też stosuje się go często w mieszankach z innymi słodzikami w celu zneutralizowania ewentualnych „ubocznych” domieszek smakowych. Stanowi więc on idealny zamiennik cukru sypanego do gorących napojów czy dosładzania deserów. Warto zdawać sobie sprawę, iż w przemyśle używa się go jako dodatku do marmolad, dżemów, lodów, gum do żucia, owocowych galaretek, ale także sosów, marynat, musztard, a nawet suplementów diety. Mało kto orientuje się, że jest on wykorzystywany również jako wzmacniacz smaku, aromatu, barwy oraz konsystencji konkretnego produktu. W Polsce został on zalegalizowany jako słodzik w roku 2008.

Ze stosowaniem erytrytolu wiążemy wiele pozytywnych skutków, dlatego też wykorzystujemy go w Naszej zdrowej, wegetariańskiej kuchni. W przeciwieństwie do pozostałych substancji odpowiedzialnych za słodki smak, erytrytol nie jest wchłaniany przez ludzki organizm, lecz z niego wydalany wraz z moczem. Dlatego też jest całkowicie bezpieczny dla Naszych wrażliwych żołądków. Nasi klienci mogą być pewni, że nie wywoła u nich żadnych skutków ubocznych – czy to bólowych czy też dolegliwości jelitowych. Uwaga! Erytrytol posiada zerowy indeks glikemiczny! Jest więc idealny dla diabetyków. Mogą oni sięgać po niego bez obaw o nagły wzrost poziomu glukozy we krwi. Poza tym, dzięki temu, że posiada zdolność zatrzymania procesu fermentacji niektórych cukrów w jamie ustnej, ogranicza rozwój bakterii, powodujących ubytki i przyczyniających się do wystąpienia próchnicy. Erytrytol to także doskonałe źródło przeciwutleniaczy, łączących się z wolnymi rodnikami, chroniącymi tym samym ich oddziaływanie na Nasze ciało. Pozostajemy dłużej młodzi, Nasza skóra staje się jędrniejsza i bardziej elastyczna, włosy bardziej lśniące, a paznokcie mocniejsze. Inną jego cechą, która zachęci przede wszystkim osoby, zmagające się ze zbędnymi kilogramami jest jego niska kaloryczność i znikoma wartość energetyczna. Dodawany do produktów spożywczych oraz gotowych dań obniża ich wartość kaloryczną. Może on zatem sprzyjać spadkowi masy ciała.

Korzystne działanie tej substancji słodzącej na ludzki organizm zostało potwierdzone licznymi badaniami. Poleca się go zatem osobom, których gospodarka węglowodanowa jest zaburzona, które cierpią na przewlekłe choroby układu pokarmowego oraz które nie potrafią zrezygnować ze słodkiego smaku, a powinny z różnych względów zdrowotnych. Sięgając po erytrytol możemy mieć pewność, że nie wyrządzi on żadnych szkód w Naszym ciele.