Tart-Tatain

Mąka bezglutenowa – gryczana

W Naszym umiarkowanym, europejskim klimacie rośnie tyle gatunków roślin, że nie sposób ich zliczyć. Zwłaszcza górskie łąki obfitują w roślinność, wykorzystywaną często w ziołolecznictwie. Jedną z nich jest powszechnie występująca również na obszarze Azji, gryka. W Polsce gryka stanowi niezaprzeczalne urozmaicenie polnego krajobrazu. Znana od kilkuset lat jest uprawiana przede wszystkim na ziemiach wschodniej części kraju, gdzie gleby są znacznie lżejsze. Jednak spotykana niemalże w całym kraju.

Wśród wielu gatunków gryki wyróżniamy także tą jadalną, z której nasion pozyskujemy chyba najczęściej wykorzystywaną w Naszej kuchni, kaszę gryczaną. Ale nie tylko. Bowiem to, co może mniej popularne, ale równie odżywcze, to wyrabiana z niej mąka.

Cechuje ją może niezbyt zachęcający wygląd i zapach. Jest szarobrązowa. Można w niej wyczuć lekką goryczkę, która nie każdemu podpasuje. Jednak wykorzystywana w potrawach działa cuda.

Mąkę gryczaną wykorzystujemy do wyrobu ciasta naleśnikowego, ciasta na racuchy i różnego rodzaju placków. Popularne z jej udziałem są makarony gryczane. Dodawanie ich do wypieków – ciast czy chleba – wzmacnia ich smak. Niewątpliwą zaletą mąki gryczanej jest brak zawartości glutenu. Niestety powoduje to, że ciasta oparte tylko i wyłącznie na jej bazie, są bardzo kruche i łatwo się rozpadają. Dlatego też polecamy, aby mąkę gryczaną mieszać z dodatkiem innej. Likwiduje to jej ciężkość oraz powoduje, że składniki Naszych wypieków o wiele lepiej się połączą. Niewątpliwą jej zaletą jest uzupełnianie potraw, do których ją dajemy, o nowe, wyjątkowe właściwości. Gryka zwiększa bowiem wartości odżywcze Naszych dań, przedłuża ich trwałość, znacząco obniża indeks glikemiczny oraz podkreśla smak. W Rosji najpopularniejsze jej zastosowanie jest zauważalne w blinach gryczanych zjadanych z kawiorem. Związana jest z nimi tradycja, kładzenia blin na okiennym parapecie, którymi mają się posilać, przybywający podróżni. Ciekawe jest, że ta z pozoru najbardziej rozpowszechniona w Polsce roślina, jest równie popularna w kuchni azjatyckiej, a zwłaszcza indyjskiej.

Gryka to nie tylko śliczne kwiaty oraz aromatyczne ziarna. To przepis na zdrowie. Jest bowiem źródłem odpowiednio zbilansowanego białka, dostarczającego Naszemu organizmowi aminokwasów, wpływających na prawidłowy poziom cholesterolu we krwi oraz zapobieganiu tworzeniu się kamieni nerkowych. Aminokwasy te są odpowiedzialne za wchłanianie wapnia, wytwarzanie hormonów, enzymów, przeciwciał, ale także łagodzenie stresu, napięcia nerwowego, wzmacniania Naszego serca oraz budowie kolagenu. Dzięki zawartości fenoli uodparniamy się na ewentualne stany zapalne, a nawet mogące pojawić się zmiany miażdżycowe. Bowiem gryka wzmacnia cały układ krwionośny – w tym i naczynia krwionośne – oraz obniża ciśnienie krwi. Mąka gryczana jest oprócz tego znakomitym środkiem, wspomagającym utrzymanie prawidłowego poziomu cukru oraz poprawiającą pracę układu pokarmowego. Oprócz tego to cenne źródło minerałów, tj. magnez, potas, sód, miedź, selen, wapń, błonnik oraz witamin – przede wszystkim tych z grupy B.

Gryka. Wydawać by się mogło pospolity polny kwiat. Niektóre jej gatunki uważane są wręcz za chwasty. A jednak tak smaczna, aromatyczna i przynosząca wiele korzyści. Jak widać pozory mylą. Może następnym razem zanim sięgniesz na półkę sklepową, zatrzymasz wzrok na wyrazie „gryczana”? Obiecujemy, że naprawdę warto.