Tart-Tatain

Mąka bezglutenowa – jaglana

Celiakia to pojęcie, o którym niestety słyszymy coraz częściej. Jest to tzw. choroba trzewna, do której głównych symptomów należy nietolerancja glutenu. Niewątpliwie to dolegliwość utrudniająca życie – zwłaszcza od strony kulinarnej. Bowiem Ci z Nas, zmagający się z celiakią musimy niemalże całkowicie zrezygnować z produktów, zawierających gluten. Bowiem nawet jego śladowe ilości mogą powodować szereg nieprzyjemnych objawów. Nasi kucharze wychodzą jednak naprzeciw temu schorzeniu, pokazując, że kuchnia bezglutenowa może być wyjątkowo smaczna.

Najpierw chcielibyśmy jednak przybliżyć pokrótce samo pojęcie celiakii oraz, związanego z nią glutenu. U osób, cierpiących na tą immunologiczną chorobę zostaje zaburzone wchłanianie pokarmów, zawierających białko, występujące w większości popularnych zbóż – pszenicy, życie oraz jęczmieniu. W wyniku nadwrażliwości na ową substancję człowiek może odczuwać uporczywe wzdęcia oraz bolesność brzucha, mdłości, biegunki, nadmierną utrata masy ciała, a nawet i poważną w skutkach anemię. U dzieci wiąże się również z zaburzeniami rozwojowymi – zarówno intelektualnymi, jak i np. zahamowaniem wzrostu. Może wywoływać kłopotliwą zmienność nastrojów, ciągłe zmęczenie, problemy skórne, skurcze mięśniowe, a także problemy ze stawami, prowadząc w rezultacie do wcześniejszego rozwoju osteoporozy. Afty, próchnica, problemy z zajściem w ciążę to kolejne skutki nietolerancji glutenu. Jak widać utrudniających życie, a przede wszystkim niebezpiecznych dla Naszego zdrowia objawów celiakii jest mnóstwo. Potrafimy jednak temu zaradzić bez potrzeby rezygnowania z ulubionych potraw!

Najważniejsze jest całkowite odrzucenie glutenu. Zapytacie: „Ale jak to? A co z ciastami, naleśnikami, plackami, których przygotowanie niejednokrotnie wymaga użycia mąki…?”. Bez obaw. Tak, jak i obecne są w Naszej kuchni, tak i w Waszej powinny zagościć mąki bezglutenowe. Owszem. Mogą wydawać się one bardziej sypkie, ich tekstura cechuje się większą ziarnistością, a i smak z początku może nie zachęcać do ich wykorzystania. Ale nie martwcie się! Z czasem, kiedy Wasze kulinarne eksperymenty z mąkami pozbawionymi glutenu zaczną przynosić spodziewane efekty, nie będziecie potrafili zrezygnować z ich stosowania.

Jedną z mąk, którą chcielibyśmy zaproponować Naszym klientom, jest ta wytwarzana z prosa – mąka jaglana. Zapewne słysząc „jaglana” przychodzi Wam na myśl przede wszystkim kasza. Zresztą jedna z najzdrowszych kasz, po jaką można sięgnąć. Mąka jaglana była znana jednak dużo wcześniej, bo już w neolicie! Popularna na terenach Afryki, Indii oraz Chin cieszyła tamtejszą społeczność swoim smakiem oraz szerokim zastosowaniem. Wzmianki na jej temat odnajdziemy również w Starym Testamencie. Jej powszechność może wynikać z bardzo niskiej ceny, która jest nieporównywalna do jej jakości i dobroczynnego oddziaływania na ludzki organizm. Zresztą w Chinach należy ona do tzw. świętej piątki chińskich zbóż. Nie bez przyczyny.

Mąkę jaglaną można zrobić samemu. Wystarczy zmielić w młynku lub blenderze ziarna kaszy jaglanej. Nadaje się ona do pieczenia ciast, tortów, pieczywa, smażenia naleśników, przygotowywania pierogów, makaronów, a nawet pasztetów. Dzięki swojemu lekko orzechowemu smakowi podkreśli smak niemalże każdego wypieku.

Ale mąka jaglana to nie tylko szerokie zastosowanie w kuchni. To także bogate źródło zdrowia. Zawiera ona bowiem szereg witamin oraz minerałów. Witamina E, zapewniająca Nam młodszy wygląd na dłużej, witamina B wraz z lecytyną, wspierającą kreatywne myślenie, pamięć oraz koncentrację. Obecność sporej ilości krzemu wzmacnia Nasze włosy oraz paznokcie, zapobiegając ich łamliwości, a dzięki żelazu dba o osoby, zmagające się z anemią, bądź skłonnością do spadku hemoglobiny we krwi. Magnez, potas, sód, brom, jod oraz wapń to kolejne minerały dostępne na liście, dotyczącej mąki jaglanej. Poza tym działa ona niczym probiotyk, chroniąc Nasz organizm przed bakteriami oraz wirusami. A czy wiecie, że mąka jaglana poprawia także humor? To dzięki zawartości tryptofan, wprawiających Nasz umysł w stan odprężenia.

Jej niewątpliwie cudowną właściwością jest zasadowy charakter. Sprzyja ona wyrównywaniu gospodarki kwasowo-zasadowej, zapobiegając zakwaszeniu organizmu. Oczyszcza Nasze ciało ze zbędnych substancji ubocznych przemiany materii oraz toksyn. To, co równie ważne to jej lekkostrawność oraz pożywność.

Jedynym przeciwwskazaniem do spożywania produktów z zastosowaniem mąki jaglanej jest niedoczynność tarczycy. Tzn. nie musisz całkowicie z niej rezygnować, ale nie przesadzać z ilością. Konieczna ostrożność wynika z obecności w jej składzie goitrogenów, które hamują aktywność tarczycy, mogąc doprowadzić nawet do stanu zapalnego.

Mąka jaglana jest obecnie uważana za jedną z najbardziej wartościowych i co ważne bezglutenowych produktów, nie powodujących praktycznie żadnych problemów zdrowotnych. Wręcz przeciwnie. Przyczynia się ona do polepszenia Naszego ogólnego stanu zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Zatem zachęcamy do wykorzystywania jej podczas Waszych kulinarnych eksperymentów, a tych którzy chcieliby najpierw skosztować potraw z jej obecnością, zapraszamy do Naszej Tart’ tatin Food Boutique. Smacznego!