Tart-Tatain

Mąka bezglutenowa – kasztanowa

„[…] Kochany, kochany, lecą z drzewa jak dawniej kasztany…” – tak zaczyna się refren jednej z popularnych polskich piosenek. Bohaterką, na którą zwracamy uwagę jest roślina, kojarząca się z jesiennym spacerem po parku. Spadające, szeleszczące pod stopami liście i one. Okrągłe, bordowe, dorodne owoce drzewa bukowego.

O tym, że rodzaj kasztanów, występujących w Polsce jest jadalny, wie chyba każdy. W Naszym kraju popularne stały się one w okresie przedwojennym. Zwane wówczas w języku francuskim marronami. Na świecie jednak ich gatunków jest znacznie więcej. Ojczyzną kasztanowca jest Półwysep Bałkański. Drzewo to może osiągać wysokość nawet 20 metrów. Kasztany jadalne, z których korzystamy, to owoce jednak zupełnie innej rośliny, żyjącej nawet 500 lat. I w Naszej polskiej kulturze od lat wierzono w cudowne właściwości kasztanów. Wierzono, że pochłaniają one złą energię. Jeszcze dzisiaj wielu ludzi trzyma pod łóżkiem lniany worek wypełniony po brzegi tymi brunatnymi owocami. Według radiestetów ich promieniowanie jest jednak zbyt silne i noszenie przy sobie tak sporej ilości kasztanów może spowodować wiele negatywnych skutków dla Naszego zdrowia. Ile w tym prawdy? Nie wiadomo. Ale ponoć w każdej plotce, w każdym wierzeniu i w każdej legendzie tkwi ziarenko prawdy. Nie będziemy jednak w tym miejscu roztaczać refleksji na temat cudownych mocy kasztanów, ale przede wszystkim skupimy się na ich wyśmienitym smaku, aromacie oraz wykorzystaniu w kuchni.

Jednym z produktów, które otrzymujemy za pośrednictwem kasztanów, jest mąka. Niewiarygodne? Może i tak, ale w tym przypadku całkowicie prawdziwe. Kasztany jadalne bowiem oprócz tego, że występują w świeżej, mrożonej, gotowanej lub suszonej postaci, to wykorzystywane są także zmielone jako dodatek do kremów, past, a także w formie mąki.

Konsystencja mąki kasztanowej zbliżona jest do tej tradycyjnej, dlatego też idealnie sprawdza się w wszelkiego rodzaju wypiekach. Może i ciasto nie wyrośnie tak dobrze, jak przy użyciu jej pszennej kuzynki, ale doskonale łączy się z mokrymi składnikami. Co ciekawe pod wpływem wzrostu temperatury zmienia ona swój kolor, stając się lekko brązowa. Jej charakterystyczny, słodkawy, z delikatną orzechową nutą smak uwydatnia się w ciastach, naleśnikach, gofrach, a nawet daniach garmażeryjnych. Znakomicie sprawdzi się również w czekoladowych, kakaowych, karmelowych oraz waniliowych deserach. Poza tym świetnie komponuje się z grzybami, dynią, a nawet ciecierzycą.

Mąka kasztanowa posiada również dobroczynne oddziaływanie na Nasz organizm, m. in. dzięki zawartości garbników oraz bioflawonoidów, które posiadają działanie bakteriobójcze, przeciwgrzybicze oraz przeciwzapalne. Oprócz tego zawiera cenną skrobię, białko oraz tłuszcze. Obecność witaminy C wzmacnia odporność organizmu, witamina A wspiera prawidłowe widzenie, a witamina E pomaga zwalczać wolne rodniki. Witamina P natomiast jest odpowiedzialna za wzmacnianie naczyń krwionośnych, a te z grupy B (tj. B1, B2, B3, B5 oraz B6) wspomagają poprawne funkcjonowanie układu nerwowego, m. in. poprawiając pamięć oraz koncentrację. Spożywanie produktów z zawartością mąki kasztanowej pozytywnie wpływa na wygląd skóry. Miedź, cynk, żelazo, magnez, potas, fosfor, wapń oraz sód to minerały, których źródłem są kasztany. Kwas foliowy, lecytyna, błonnik to kolejne cenne składniki mąki kasztanowej.

To na co powinniśmy uważać to źródło, z którego kupujemy mąkę kasztanową, o ile nie skusimy się na jej samodzielne zrobienie. Bowiem mąka kasztanowa, pochodząca z natury, jest pozbawiona glutenu, ale producenci mogą go wytwarzać sztucznie. Warto więc czytać etykiety i poszukiwać certyfikatów, potwierdzających brak glutenu w jej składzie.

Matka Natura daje Nam wiele dobrodziejstw, z których możemy czerpać na co dzień. Czasami nie zdajemy sobie z tego sprawy. Warto więc poświęcić chwilę czasu na zgłębianie tajników kuchni, pochodzącej wprost z natury.