Tart-Tatain

Miód

Miód. Wyraziście słodki, lekko drapiący w gardło, lepki, lejący lub krystaliczny. Brązowy, żółty, złotawy, bursztynowy. Intensywnie pachnący lub o delikatnym aromacie. Bogactwo różnych rodzai tego symbolu dostatku i rozkoszy jest nieskończone. Uwielbiają go praktycznie wszyscy Nasi klienci – Ci duzi i Ci mali, bez względu na wiek, płeć i pochodzenie. Jest on bowiem znany na całym świecie, a w Naszym kraju to najczęstszy sposób na zdrowe dosładzanie posiłków. Tart’ tatin Food Boutique to kraina miodem płynąca, bowiem wykorzystujemy w niej ten drogocenny kwiatowy nektar. Zapraszamy zatem w drogę pełną słodyczy!

Jak powstaje miód? Wśród miodów wyróżniamy przede wszystkim trzy ich typy zależne od źródła, z którego powstały: miody nektarowe, spadziowe oraz nektarowo-spadziowe. Wszystko zależy od substancji, którą pobierają pszczoły – z nektaru roślin, bądź wydzielin owadów. Do najpopularniejszych rodzai miodów zaliczamy: wielokwiatowy, lipowy, rzepakowy, akacjowy, gryczany, mniszkowy, wrzosowy, faceliowy, malinowy, nustrzykowy, nawłociowy, koniczynowy, lawendowy, miód manuka oraz spadziowy.

Zebrany przez pszczoły nektar lub spadź jest transportowana wraz z nimi do ula. Tam też tworzone są miodowe komórki plastrów, z których odparowuje woda. Ma to zapobiec ewentualnej dalszej fermentacji miodu. Powstały, dojrzały miód zostaje zasklepiony przez pszczoły woskowymi wieczkami. Mało kto zdaje sobie sprawę z bogactwa składników odżywczych zawartych w miodzie: poza cukrami prostymi – glukozą i fruktozą, zawierają one odpowiednie dla konkretnego typu miodu, ilości białka, enzymów, olejków eterycznych, naturalnych barwników, kwasów organicznych oraz witamin (tj. A, B, C oraz PP) i minerałów.

Miód może posiadać różną konsystencję – płynny nazywany „patoką”, lepki oraz jego skrystalizowana forma tzw. „krupiec”. Zwykle przechodzi on proces krystalizacji w ciągu 3-4 miesięcy od jego powstania. Miód spadziowy pozostaje płynny nawet do 12 miesięcy. Niektórzy pszczelarze poddają miody procesowi dekrystalizacji, przetrzymując je do 48 godzin w temperaturze 40°C. W wyniku dekrystalizacji miód zmienia nie tylko swoją konsystencję, ale także i barwę. Ważne, aby nie przekraczać czasu i temperatury tego zabiegu, gdyż wysoka temperatura pozbawia miód dobroczynnych właściwości i wartości odżywczych.

Produkcja miodu przez pszczoły nie jest łatwym zadaniem. Na 1 kilogram miodu potrzeba nektaru aż z kilku milionów kwiatów! Pokazuje to, jak istotną rolę odgrywa obecność tych owadów w Naszym otoczeniu.

Dobroczynne działanie miodu nie budzi wątpliwości. Po pierwsze wzmacnia odporność organizmu, dlatego też jest stosowany w okresie wzmożonej zachorowalności na grypę czy „łapania” przeziębień. Ale nie czekajmy aż zachorujemy. Sięgajmy po miód przez cały rok – profilaktycznie. Jest o wiele lepszy niż wszelkiego rodzaju środki farmakologiczne. Poza tym ten złocisty płyn korzystnie oddziałuje na pracę układu krążeniowego i sercowego, wzmacniając mięsień sercowy oraz zapobiegając miażdżycy, wpływa na działanie układu pokarmowego i trawiennego, poprawiając pracę wątroby oraz pęcherza żółciowego, a także układu moczowego. Miód posiada właściwości bakteriobójcze oraz przeciwzapalne, a dodatkowo sprzyja alergikom, bowiem uodparnia on organizm na uczulenia. Pozytywnie wpływa na wygląd Naszej skóry, włosów i paznokci, a miód rzepakowy z powodzeniem jest stosowany na poparzenia, przynosząc ulgę w bólu oraz gojąc rany. Oprócz tego miód łagodzi stany nerwicowe, poprawia nastrój i oczywiście pysznie smakuje 🙂

Ostrożne w wyborze miodu powinny być jednak osoby skłonne do alergii, gdyż wiele z pyłków, zawartych w miodach, posiada silne działanie uczulające. Pamiętajmy, że zawsze istnieje ryzyko natknięcia się na fałszywe i niepełnowartościowe miody. Zorientowanie się, co do jakości miodu nie jest łatwym zadaniem. Możemy jedynie obserwować proces jego krystalizacji. Jeżeli do niego dłuższy czas nie dochodzi, oznacza to, że miód może posiadać wiele niemile widzianych przez Nas dodatków. Prawdziwy miód rozpoznamy również po lekko pikantnym smaku i uczuciu drapania w gardle. Ten sztuczny – wyprodukowany z dużej ilości cukru i wody, będzie z reguły bardzo słodki i całkowicie pozbawiony goryczy. Czytajmy etykiety, a przede wszystkim szukajmy sprawdzonych dostawców tego magicznego i lubianego produktu.