Tart-Tatain

Mleko ryżowe

Ryż jest obecnie rośliną uprawianą praktycznie na całym świecie. Najbardziej kojarzy się on jednak z Chinami. W sumie nic dziwnego. Bowiem w tym kraju to produkt stosowany równie często, co u Nas ziemniaki czy pieczywo. Jednak w Azji ryż to nie tylko podstawa kuchni, ale również symbol dostatniego życia.

Pierwotnie był on uprawiany głównie na terenie Indii, skąd zresztą do Nas przybył. Spożywano go już 5 tys. lat p. n. e., kiedy to dotarł do społeczności Egipcjan oraz Greków. Następnie trafił on na stoły ludności, zamieszkującej Afrykę, by stamtąd zostać zauważonym przez Hiszpan oraz Portugalczyków. W okresie średniowiecza był znany już we Włoszech, Francji, a w wieku XVII polubili go i sami Amerykanie. Najbardziej ceni się ryż uprawiany na plantacjach wodnych, gdyż jest on bardziej wartościowy. Po spuszczeniu wody i jego ścięciu, zostaje poddany procesowi suszenia.

U Naszych azjatyckich sąsiadów ryż spożywa się przede wszystkim za pomocą pałeczek. Najlepsza jest jego delikatnie kleista forma, a podany z warzywami i pikantnymi przyprawami stanowi uzupełnienie wielu potraw. Jednak ryż to nie tylko znane przez Nas popularne, białe ziarenka. To także zupełnie inny produkt z niego wytwarzany – mleko.

Mleko ryżowe to świetny sposób na wzbogacenie swojej diety w lekkie, nie powodujące żadnych reakcji alergicznych oraz delikatne dla żołądka produkty. Najlepsze będzie mleko ryżowe otrzymane z brązowego ryżu, bowiem jest on pozbawiony tylko i wyłącznie niejadalnej łuski. Zachowuje on dzięki temu wszystkie wartości odżywcze, a dodatkowo swój nieskazitelny orzechowy aromat. Aby przygotować mleko ryżowe, jego ziarenka wsyp do miski i zalej dwiema szklankami wody. Zostaw go w naczyniu najlepiej na całą noc. Na drugi dzień dolej ponownie około dwie szklanki wody i zmiksuj. Otrzymaną masę przecedź przez sito. Gotowe mleko ma dosyć wodnistą konsystencję, co odróżnia go od tego tradycyjnego, ale jest pozbawione laktozy oraz tłuszczy zwierzęcych.

Mleko ryżowe, które wykonujemy sami w domu to gwarancja pysznego smaku i zdrowia. Dobrym pomysłem dla osób, które lubują się w słodkościach, będzie dodanie do niego odrobiny miodu, syropu z agawy czy zmielonych bakalii. Smakuje ono wyśmienicie w różnego rodzaju koktajlach oraz deserach. Korzystaj z niego do pieczenia swoich ulubionych ciast.

Mleko z ryżu to bogactwo wartości odżywczych. Zawiera wiele zdrowych i potrzebnych Nam węglowodanów, zapewniających Nam energię. Wzbogacone witaminami B12, B13, żelazem, magnezem oraz wapniem uzupełnia organizm w niezbędne składniki, zapewniające prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Jeżeli zrobimy mleko samodzielnie z ryżu brązowego będzie ono także bogate w błonnik, usprawniający pracę jelit i zapobiegający przykrym dolegliwościom układu trawiennego oraz będzie stanowiło źródło wielu składników mineralnych. Poza tym jest niesamowicie lekkostrawne, a przede wszystkim idealne dla osób, cierpiących na alergię na tradycyjne mleko krowie, kozie, ale także soję lub orzechy.

Uważajmy jednak na mleko ryżowe kupowane w sklepie. Może być ono niebezpieczne zwłaszcza dla cukrzyków, gdyż zawartość skrobi powoduje, że ma ono dość wysoki indeks glikemiczny. Dlatego o wiele zdrowszym wyjściem jest wykonanie mleka samemu. Poza tym niektóre z kupnych produktów tego typu są bogate w wysoko przetworzone tłuszcze roślinne, zawierają sporą ilość cukru, sztucznych aromatów – waniliowych, czekoladowych – oraz chemicznych dodatków. Nasza kuchnia korzysta tylko z naturalnie wytwarzanego mleka ryżowego. Tylko takie posiada swoje cenne walory zarówno kulinarne, jak i zdrowotne.

Mleko ryżowe sprawdzi się nie tylko u wegan czy osób, chcących zrzucić parę zbędnych kilogramów. Może po nie sięgać każdy, kto nie wyobraża sobie śniadań bez musli, owsianki, czy naleśników na bazie mleka. Ryż to jedna z najbardziej pożywnych, a przede wszystkim łatwo dostępnych roślin. Korzystajmy z niego jak najczęściej.