Tart-Tatain

Orzechy

Aby zapewnić sobie zdrowie i dobre samopoczucie powinniśmy sięgać po produkty, obfitujące w wartościowe składniki odżywcze. Powinniśmy z nich korzystać nie tylko „od święta”, ale na co dzień, włączając je w zdrowy styl życia. Niezaprzeczalnie jednymi z takich produktów są orzechy – pradawne symbole szczęścia i mądrości.

Praktycznie wszystkie dostępne Nam orzechy są cennym źródłem energii, tłuszczu oraz białka. Owszem. Kaloryczne. Ale wyjątkowo smaczne i zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe, które są zdrowe dla Naszego ciała i umysłu. Tłuszcze te posiadają działanie przeciwzakrzepowe oraz wspomagające utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi. Poza tym orzechy są źródłem błonnika, usprawniającym pracę układu pokarmowego. Orzechy – wbrew powszechnej opinii o ich wysokiej kaloryczności – wspomagają utrzymanie szczupłej sylwetki! Regulują bowiem przemianę materii i zapobiegają gromadzeniu się tkanki tłuszczowej. Zawierają mnóstwo minerałów tj. magnez, fosfor i potas, wspierających serce wraz z całym układem krwionośnym. Witamina E zapewnia młodszy wygląd, zdrowszą skórę, włosy i paznokcie.

Odmian orzechów jest tyle, że każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie: od najbardziej znanych włoskich, laskowych, pistacjowych, przez orzechy makadamia, migdały, nerkowce (inaczej nanerczowe), orzechy brazylijskie, aż po orzechy pekan (inaczej amerykańskie), orzeszki arachidowe (inaczej ziemne lub fistaszki) oraz piniowe. Każde z nich posiadają swoje indywidualne właściwości:

Orzechy włoskie

Źródło wysokowartościowego białka, dlatego też tak ważne w kuchni wegetariańskiej. Posiadają największe wśród wszystkich orzechów ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 oraz witaminy B6. Dlatego mogą z powodzeniem zastąpić ryby w Naszej diecie. Poza tym są bogate w kwas foliowy niezbędny w jadłospisie kobiet, spodziewających się dziecka.

Orzechy laskowe

Są źródłem kwasów jednonienasyceniowych, trzymających w ryzach poziom cholesterolu. Zaleca się ich spożywanie zwłaszcza u osób, chorujących na miażdżycę. Kwas foliowy zawarty w orzechach laskowych odpowiada za prawidłowy rozwój płodu.

Orzechy pistacjowe

Oprócz sporej zawartości białka są także źródłem beta-karotenu, błonnika oraz luteiny, dbającej o prawidłowe widzenie.

Orzechy makadamia

Powszechne w Australii, a ich głównym producentem są Hawaje. Delikatnie maślane w smaku, wyglądem przypominają orzechy laskowe. Badania wykazują, że są one znakomite w walce z zakrzepicą, miażdżycą oraz chorobą wieńcową.

Migdały

Najszlachetniejsze z orzechów. Bogate w magnez, miedź, witaminę B2 oraz witaminę E, opóźniającej procesy starzenia organizmu. Ich regularne spożywanie korzystnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy i zapobiegają nadmiernemu przybieraniu na wadze.

Orzechy nerkowca

Owoce drzewa, rosnącego w Brazylii. Ich miękki, słodki, lekko migdałowy smak i aromat zachęca do częstego sięgania po tego rodzaju orzechy. Polecane dla osób, zmagających się z przewlekłym wypadaniem i osłabieniem włosów. Idealne do sałatek, ciast i deserów.

Orzechy brazylijskie

Rosnące dziko nad rzeką Amazonką orzechy brazylijskie to najcenniejsze źródło selenu, odpowiedzialnego za produkcję nasienia u mężczyzn. Posiadają właściwości antyoksydacyjne, chroniąc przed chorobami nowotworowymi. Doskonałe zarówno do sałatek, jak i do sosów. Wytwarza się z nich również masło orzechowe.

Orzechy pekan

Słodkie, delikatnie korzenne w smaku. Posiadają dużą zawartość zdrowych tłuszczy. Bogate źródło cynku. Dodawane do kremów, ciast, mas tortowych wzbogacają smak.

Orzechy arachidowe

Co ciekawe zalicza się je do tej samej grupy roślin co groch, fasolę czy soję, dlatego też zawierają najwięcej białka. Posiadają największe ilości witaminy B3, czyli tzw. niacyny. Mogą jednak wywoływać reakcje alergiczne.

Orzechy piniowe

Otrzymywane z szyszki jednego z drzew, rosnących w klimacie śródziemnomorskim. Sprawdzają się jako posypka sałatek, zup, sosów, makaronów. Łagodzą stany zapalne organizmu oraz suchy, uporczywy kaszel.

Orzechy najlepiej spożywać surowe, gdyż obróbka termiczna – ich pieczenie, prażenie – pozbywa je wielu cennych składników odżywczych. Jeśli wybierasz się do sklepu – sięgnij po te w łupinie. Dłużej zachowają swoją świeżość i nie są narażone na niekorzystne oddziaływanie na nie wysokiej temperatury, powietrza, nadmiaru światła oraz wilgoci. Łupina spowalnia proces utlenienia, zachodzący w orzechu. Pamiętaj także, że jeżeli często spożywasz orzechy, powinieneś je moczyć przez całą dobę, a nawet i dwa dni, co sprawia, że stają się lekkostrawne i lepiej przyswajamy ich cenne składniki. Orzechy sprawdzą się zarówno jako samodzielna przekąska, ale także jako dodatek do musli, sałatek owocowo-orzechowych czy kanapek. Nasza kuchnia wykorzystuje orzechy w wielu daniach, bo wiemy, że sięganie po orzechy to sięganie po zdrowie!